Kolejne lata na etacie w tej samej firmie… i co dalej?

praca kariera etat firma

Mijają lata, a Ty masz poczucie, że Twoja kariera stoi w miejscu, chcesz ruszyć dalej, ale nie wiesz od czego zacząć?

Spędzenie wielu lat w jednej firmie może być rozwojowe, jeżeli… nie czujesz wypalenia zawodowego, Twoja kariera postępuje poprzez awanse, adekwatny system motywacyjny, szkolenia, wzrost kompetencji, umiejętności, a co za tym idzie wynagrodzenia, a Ty czujesz się doceniona/y. Firma zapewnia Ci odpowiednie warunki do rozwoju, a do tego masz zespół fajnych ludzi, praca etatowa pozwala Ci na łączenie życia zawodowego z prywatnym. To wspaniale! Jeżeli rozwijasz się w organizacji dla której pracujesz, możesz spędzić w niej nawet większą część życia zawodowego, a Twój rozwój kariery będzie postępował w ramach jednej firmy.

Jeżeli Twoja sytuacja wygląda nieco inaczej, a zależy Ci na rozwoju, ale w miejscu gdzie się znajdujesz albo nie ma takich możliwości, a jeżeli są to np. mocno ograniczone, wtedy nadchodzi czas na podjęcie decyzji i konkretnych działań.

Gdy pojawia się brak wyzwań i ciągła monotonia, praca odbija się na Twoim zdrowiu i brakuje czasu by o nie zadbać, praca pochłania znacznie więcej czasu niż etat, wychodzisz do pracy wcześnie rano, a wracasz wieczorami i w Twojej głowie nawet przed snem nadal jest praca, bo żyjesz tylko tym, a Twoi bliscy narzekają, że nie masz dla nich czasu, męczy Cię środowisko firmy i masz poczucie, że to nie jest Twoje miejsce, albo czujesz się niedoceniona/y pomimo rosnących obowiązków Twoje wynagrodzenie od długiego czasu utknęło w miejscu –  to sygnały do wprowadzenia zmian. Nawet jeśli dopadły Cię niektóre z powyższych symptomów, warto wtedy wziąć urlop i zastanowić się na spokojnie czego pragniesz, co Cię uszczęśliwia, jak wyobrażasz sobie swoją dalszą ścieżkę rozwoju zawodowego i jak wyceniasz swoją wartość jako pracownika na rynku, poprzez nabyte umiejętności, wiedzę czy doświadczenie.

Jest kilka możliwości. Ja widzę trzy. Można wybrać jedną z nich, albo spróbować każdej kolejno: jeżeli pierwsza nie wypali, spróbuj opcji drugiej albo trzeciej:

  1. Zostajesz tam, gdzie jesteś i podejmujesz działania,rozmowy z szefem na temat szkoleń, Twojego rozwoju w firmie lub wychodzisz z inicjatywą rozwoju firmy w której pracujesz, bo np. masz jakieś konkretne pomysły na usprawnienie procesów, oszczędności, zwiększenie przychodów, zabiegając o to by zostały docenione (nie zawsze dobre pomysły są doceniane, trzeba umieć je sprzedać!). Możesz poszukać nowych możliwości rozwoju czy wyzwań w miejscu, w którym jesteś.
    Natomiast, w sytuacji gdy wiesz, że Twoja praca jest warta więcej niż za nią dostajesz, porozmawiaj o podwyżce, mając wcześniej przemyślane i przygotowane argumenty za. Prośba o podwyżkę bo mi się należy, albo mam problemy osobiste i potrzebuję więcej kasy, to słabe argumenty – „business is business”. Wyceń swoją pracę dokładnie, porównaj swoje zarobki z zarobkami osób, pracujących na tych samych stanowiskach w podobnych firmach w Twoim mieście. Oszacuj swoją wydajność w perspektywie np. roku czy 2 lat pracy, jakie zrobiłaś/łeś postępy na danym stanowisku np. osiągając wzrost zysku czy oszczędności dla firmy. Zweryfikuj czy zakres Twoich obowiązków się zmienia – jeżeli ich przybywa, a Twoja pensja stoi w miejscu to też będzie konkretny argument za wzrostem wynagrodzenia. Może w Twojej firmie pojawiło się inne wolne stanowisko pracy, które by Ci odpowiadało? Sprawdź taką możliwość. Jeżeli pomimo podjętych prób i starań kolejny raz obijasz się o ścianę, to może czas na rozważanie innych opcji…?
  2. Robisz rozeznanie na rynku pracy, wyszukujesz możliwości aplikowania do innych firm,wysyłasz swoje CV i próbujesz swojej szansy gdzieś indziej. Do takiego kroku warto się przygotować, zwłaszcza w sytuacji gdy Twoje CV nie było aktualizowane od lat, profil na Linkedin jest nieaktualny, zapomniany i od dawna nie byłaś/łeś na rozmowie kwalifikacyjnej. W takiej sytuacji daj sobie trochę czasu na poszukiwania, nie oczekując, że uda się znaleźć satysfakcjonującą pracę od razu. Decydując się na taki krok, warto zadbać jeszcze bardziej o dobre relacje w firmie, w której pracujesz (zawsze). Zaplanowane odejście z pełnym i rzetelnym przekazaniem obowiązków, pozostawieniem po sobie jak najlepszego wrażenia oraz postaraniem się o dobre referencje, będzie odpowiednim finałem w dotychczasowym miejscu pracy. Warto także podtrzymywać relacje ze współpracownikami nawet po zakończonej pracy w danej firmie. To może zbudować fajne kontakty prywatne czy zawodowe w przyszłości. Nie raz zdarzyło mi się spotkać w miejscu pracy osoby, z którymi miałam okazję współpracować w innych firmach wcześniej. Nigdy nie wiesz na kogo trafisz na drodze zawodowej w przyszłości, a świat wbrew pozorom nie jest taki duży. Między innymi, dlatego budowanie dobrych relacji z ludźmi jest tak istotne.
  3. Próbujesz swoich sił jako przedsiębiorca,stając się jednocześnie dla siebie szefem. Jeżeli odpowiada Ci taka rola, bo chcesz mieć większą elastyczność pracy i szersze możliwości kształtowania swojej ścieżki rozwoju, to coś dla Ciebie. Możesz wtedy samodzielnie decydować o polityce swojej firmy, strategii działania, organizacji pracy oraz wyznaczaniu celów i zadań dla siebie czy też zespołu jeżeli taki tworzysz. Nikt Ci niczego nie narzuca, nie biorąc pod uwagę takich instytucji jak np. ZUS czy US. Niezależność jaką daje własny biznes jest także sporym wyzwaniem, odpowiedzialnością, ale to Ty decydujesz. Ta opcja na rozwój kariery również wymaga trochę czasu na przemyślenie i odpowiednie przygotowanie, między innymi: dobrego biznes planu, strategii, wizji i sprecyzowanego pomysłu.
    Mając ograniczone zasoby finansowe oraz sporą niepewność wejścia z biznesem, możesz rozpocząć działalność tzw. nierejestrowaną – bez ZUS, bez zbędnych formalności. To korzystna opcja na start. (Tylko gdy Twój dochód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu. W 2020 minimalna płaca wynosi: 2600 zł brutto). Sprawdź szczegółowe warunki prowadzenia takiej działalności na stronie:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-wiedziec-jak-zalozyc-wlasna-firme/zanim-zdecydujesz-sie-na-wlasna-firme/kiedy-nie-musze-rejestrowac-dzialalnosci

Niezależnie od wybranej przez Ciebie ścieżki i sposobu na rozwój kariery, zawsze warto pamiętać o budowaniu dobrych relacji w branży, poznawaniu nowych ludzi z którymi możesz nawiązać relacje biznesowe i budować je długofalowo. Warto korzystać konferencji branżowych, szkoleń, wykładów czy spotkań networkingowych. Szukaj nowych drzwi, które możesz otworzyć, nie przestawaj szukać nowych możliwości, bo Twoja szansa może stać tuż za rogiem! Zadbaj o swój personal branding.

Dodaj komentarz