Jak rozwijać się zawodowo pracując na etacie?

Jak rozwijać się zawodowo pracując na etacie

Utrzymanie stałego rozwoju zawodowego, ciągłe szkolenia, podążanie za trendami, nowinkami technologicznymi itp. to nie lada wyzwanie dla nie jednego etatowca.

Szczególnie jest to trudne wtedy, gdy w miejscu pracy wykonujemy ciągle te same, powtarzalne zadania lub stykamy się w barierami, które trudno przeskoczyć np. wtedy gdy pracodawca nie chce inwestować w szkolenia i rozwój pracowników, bo nie leży to w jego interesie. Wtedy zmuszeni jesteśmy do kształcenia się na własną rękę, po godzinach. Wymaga to wiele motywacji, siły i determinacji. Jak to zrobić?

Praca etatowa daje wielu ludziom poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Daje komfort, bo mamy zapewnioną pensję, nie musimy martwić się o formalności takie jak, comiesięczne rozliczenia podatkowe, rozliczenia ZUS i terminowe opłacanie wszystkich składek czy księgowość i inne sprawy formalne. Te oraz inne korzyści pracy etatowej sprawiają, że wielu ludzi, czuje się na tyle komfortowo, że w pewnym momencie przestają rozwijać się zawodowo, wchodząc w fazę wygodnej stagnacji. Zapominają o tym, że etat w każdej chwili może się skończyć, firma może nagle stać się niewypłacalna. Pracownik etatowy, nie mający wglądu w sprawy finansowe może nie zdawać sobie sprawy z tego jaka jest dokładnie kondycja firmy, w której pracuje, a nawet gdy coś już wie czy podejrzewa może tłumaczyć sobie, że to tylko chwilowy kryzys i mnie na pewno nie zwolnią, bo przecież dobrze wykonuję swoją pracę. Może się okazać, że nadejdą niespodziewane zmiany w strukturach kadrowych związane ze zmianą celów firmy. Co wtedy?

Warto mieć w gotowości plan B lub dobry fach w ręku, który pozwoli nam na szybkie znalezienie pracy w takiej sytuacji lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w krótkim okresie. Do tego drugiego mogą być potrzebne odpowiednie zasoby na start (finansowe, rzeczowe plus oczywiście umiejętności i wiedza).

Zatem co warto zrobić, aby efektywnie rozwijać się pracując na etacie oraz zapobiec ewentualnym przestojom w życiu zawodowym?

 1. Uświadomić sobie, że etat może się skończyć w każdej chwili. Taka świadomość na pewno zmotywuje nas do działania, kontynuowania samorozwoju oraz utrzymywania stanu gotowości do zmian. Warto mieć pewne zabezpieczenie finansowe lub dążyć do tego aby je zgromadzić oraz dodatkowe źródła dochodu.
 2. Określić sobie cel główny jaki chcesz osiągnąć w życiu zawodowym. Na pewno celem będzie pewność i stabilizacja finansowa, pozwalająca na spokojne i dostanie życie. Określenie celów dodatkowych/podrzędnych np. zdobycie jakiejś wartościowej umiejętności, która może postawić nas na wygranej pozycji na rynku pracy lub stać się kluczem do rozpoczęcia własnego biznesu.
 3. Określenie planu realizacji danego celu. I tu zaczynają się schody. Nie łatwo być konsekwentnym w realizowaniu swoich celów, kiedy praca na etacie bardzo nas absorbuje. Dlatego polecam stosowanie tych kilku reguł:
  • Każdego dnia pamiętaj o swoim celu.
  • Po pracy staraj się znaleźć choć godzinę lub nawet 30 minut na samorozwój i realizację swojego planu.
  • Wykorzystuj wolne weekendy na naukę, pisanie bloga lub innych rzeczy związanych z samorozwojem czy np. hobby.
  • Korzystaj z darmowych kursów i szkoleń online (po co przepłacać – ja płacę tylko za te, które naprawdę są warte swojej ceny). Gdzie można znaleźć dużą bazę różnego rodzaju kursów, np. YouTube, Lynda.com (miesiąc za darmo, później płatne), Treehouse (7 dni za darmo, później płatne). Wiele poradników i kursów z różnych dziedzin znajdziemy również na specjalistycznych blogach czy platformach edukacyjnych, których jest obecnie coraz więcej.
  • Zawsze szukaj nowych możliwości, korzystaj z kompetencji i wiedzy innych ludzi. Rozmawiaj w pracy z ekspertami od których możesz się uczyć.
  • Przedstaw swojemu szefowi propozycję wartościowego kursu, który byłby rozwojowy dla ciebie, ale również spójny z twoim stanowiskiem pracy, tak aby firma zyskała na zwiększeniu twoich kompetencji i rozwoju umiejętności. Taka inicjatywa, nawet jeśli nie zostanie zaakceptowana to z pewnością zyskasz w oczach pracodawcy, który może dostrzec twoją ambicję i chęć rozwoju. 🙂

Jeśli chcesz stale rozwijać się zawodowo, podążać własną ścieżką rozwoju, zdobywać kolejne sukcesy i zarabiać tyle ile naprawdę pragniesz, to na etacie może być to utrudnione. Warto rozwijać się we własnym zakresie, korzystać z dodatkowych, szkoleń czy kursów poza pracą (etatem) i wyznaczać sobie swoje własne cele.

Pogodzenie etatu, nauki poza pracą oraz obowiązków domowych to spore wyzwanie. Warto wtedy efektywnie zarządzać czasem, więcej w tym temacie znajdziesz we wpisie pt.: Jak się zorganizować żeby nie zwariować?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie uczyć się języków obcych to zapraszam do przeczytania poprzedniego wpisu:  Jak uczyć się angielskiego i hiszpańskiego nie płacąc za lekcje?

Jeżeli brakuje Ci motywacji do podjęcia działań to przeczytaj wpis pt.:  10 kroków do odnalezienia wewnętrznej motywacji

 

One Reply to “Jak rozwijać się zawodowo pracując na etacie?”

 1. Myślę, że chęć rozwoju zawodowego leży też w charakterze danej osoby. Jednej wystarczy to, co już umie. Inna będzie się rozwijać i dążyć do podnoszenia kwalifikacji za wszelką cenę.

Dodaj komentarz