Jak uczyć się angielskiego i hiszpańskiego nie płacąc za lekcje?

Nauka języków

Znajomość języków obcych znacznie poprawia szansę na rozwój kariery, znalezienie lepiej płatnej pracy, a tym samym poprawę sytuacji finansowej.

Nadchodzi taki moment, w którym jesteśmy już po studiach, trzymamy się swojego etatu, a koncentracja na nauce jest mniejsza, niż przed maturą czy sesją. Nie używając języka obcego codziennie, zapominamy nauczonych wcześniej słów oraz zasad gramatycznych, płynność mówienia również się pogarsza. Każdy uczył się w szkole jakiegoś języka obcego, a ile z tego pozostało w głowie? No właśnie, każdy z nas wie najlepiej ile pamięta.

Zawsze chciałam znać dwa języki obce, jeden umiem dość dobrze – angielski, ale tego drugiego jakoś nie udało mi się opanować na poziomie chociażby komunikatywnym. Na co dzień język angielski nie jest mi potrzebny, bo pracuję w małej lokalnej firmie, gdzie znajomość języków obcych prawie w ogóle się nie przydaje, ale nie przeszkadza mi to w tym, aby chociażby utrzymywać poziom angielskiego w stanie niepogorszonym. W wolnych chwilach poznaję też nowe słówka z języka hiszpańskiego. Jak uczę się języków po godzinach, nie płacąc za lekcje?

ANGIELSKI dla znających podstawy:

Aby podtrzymać kontakt z językiem angielskim, słucham prawie codziennie krótkich lekcji. Podaję kilka, moim zdaniem wartościowych kanałów na YouTube, dzięki którym można się czegoś nauczyć, nie nudząc się przy tym. Każdy z nauczycieli ma inne podejście do nauki języka i od każdego z nich można nauczyć się czegoś innego. Przed oglądaniem wideo warto wziąć zeszyt i długopis, aby zapisywać zdania czy wyrazy, które chcemy utrwalić.

Godne polecenia kanały YouTube z krótkimi lekcjami wideo:

📘 mmmEnglish –  prowadzony przez sympatyczną australijkę Emmę, która ma niezwykle dobry, zrozumiały akcent. Jeżeli chcesz popracować nad wymową i dobrym akcentem, to szczególnie polecam ten kanał.

https://www.youtube.com/channel/UCrRiVfHqBIIvSgKmgnSY66g

📙 Learn English with Ronnie – prowadzony przez zabawną kanadyjkę, Ronnie. Jej lekcje są przyjemne do posłuchania, prowadzone w kreatywny sposób. Od Ronnie możesz dowiedzieć się różnych ciekawostek na wiele tematów, poznać mowę potoczną oraz uliczny slang czy przekleństwa, nie brakuje też lekcji z gramatyką.

https://www.youtube.com/channel/UC4cmBAit8i_NJZE8qK8sfpA

📗 BBC Learning English – polega głównie na słuchaniu oraz czytaniu ze zrozumieniem dialogów. Możesz tu usłyszeć angielski z różnym akcentem:

https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish

Do opanowania gramatyki polecam przerobienie książki z ćwiczeniami „English grammar in use” autorstwa R. Murphy ⤵ To klasyk wśród podręczników tego typu, polecany również przez wielu nauczycieli.

Learning english

Dużą bazę ćwiczeń dla osób o różnym stopniu zaawansowania, można naleźć też na www.ang.pl

HISZPAŃSKI od podstaw dla znających angielski:

📙 Kanał na YouTube, z którego zaczęłam uczyć się hiszpańskiego to „Butterfly Spanish”. Prowadzi go Ana, dziewczyna z USA, która jest Meksykanką. Tłumaczy ona również różnice pomiędzy odmianą języka w wersji hiszpańskiej oraz południowoamerykańskiej. Dobrze jest uczyć się języka obcego od takiej osoby, dla której jest on naturalny, rodzimy. Wtedy możemy lepiej przyswoić oryginalny akcent.

https://www.youtube.com/channel/UC9yudInUYzMh9H4gJs4DrHg

📗 Znalazłam też ostatnio drugi kanał, który wydaje się całkiem dobry, jest tam dużo materiałów do nauki – „SpanishWithPaul.com”.  Speaker Paul mówi spokojnym tonem, w bardzo zrozumiały sposób i dokładnie tłumaczy zasady gramatyczne. Chociaż jego akcent nie ma oryginalnego brzmienia, jest to mało zauważalne, mi nie przeszkadza 🙂 Ponadto, z jego strony spanishwithpaul.com można za darmo ściągnąć dodatkowe materiały do nauki np. zbiory słówek czy przydatnych zwrotów. Podaję link do kanału:

https://www.youtube.com/user/learnspanishvideos

📘 Nauka hiszpańskiego od podstaw z tłumaczeniem polskim: www.ebrio.pl

📘 Gramatykę i słówka, z tłumaczeniem polskim możemy znaleźć również tu: hiszpanski.ang.pl

Kilka wskazówek, które na pewno będą pomocne przy uczeniu się języka obcego, nie zależnie od tego na jakim poziomie już go znamy:

 • Warto słuchać jak najwięcej w danym języku: filmy, muzyka, programy telewizyjne, seriale itp. Filmy koniecznie bez polskiego lektora, tylko napisy PL, albo najlepiej w danym języku (w zależności od stopnia zaawansowania).
 • Czytaj jak najwięcej, nie koniecznie podręczniki do nauki języka. Włącz wiadomości zagranicznej stacji TV i poczytaj nagłówki, albo w serwisie internetowym znajdź temat, który cię interesuje i przeczytaj artykuł, a niezrozumiałe słówka przetłumacz i zapisz.
 • Staraj się myśleć w danym języku w wolnych chwilach np. w drodze do pracy, wyobraź sobie jak wyglądałby twój dialog, który z kimś prowadzisz np. z szefem w pracy, czy z klientem przez telefon.
 • Staraj się jak najwięcej analizować słowa, zdania i struktury gramatyczne, aby lepiej je zapamiętać.
 • Wykonuj jak najwięcej ćwiczeń pisania. Patrzenie się na dany wyraz czy zdanie nie da tak skutecznych efektów w zapamiętywaniu jak pisanie. Zapisuj wszystko w zeszycie, najlepiej ręcznie, a nie na komputerze, wtedy lepiej zapamiętasz 🙂
 • Rozmawiaj. Jeżeli masz wśród znajomych, przyjaciół czy rodziny, kogoś kto zna język. którego chcesz się nauczyć i zachciałby chociaż czasami porozmawiać z tobą np. po angielsku czy hiszpańsku, to super, wykorzystaj to. Jeżeli studiujesz i masz kontakt np. ze studentami z wymiany, możesz także postarać się, aby porozmawiać z nimi np. po angielsku. Dowiedz się gdzie i z kim możesz porozmawiać w języku obcym tak face 2 face, albo na Skype 🙂

W moim mieście odbywały się kiedyś takie spotkania „English Club”, na których spotykali się studenci głównie z wymian międzynarodowych. Miałam możliwość uczestnictwa, dzięki czemu mogłam porozmawiać po angielsku, z osobami z różnych krajów. Udział był całkowicie darmowy, siedzieliśmy w kawiarni i rozmawialiśmy, albo graliśmy w gry. Może w twoim mieście też są ludzie, którzy chcą się spotkać tak towarzysko, aby po prostu porozmawiać po angielsku czy hiszpańsku.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie jeszcze języki warto znać, zajrzyj tu:  karieranaszpilkach.pl/2017/01/25/jakich-jezykow-warto-sie-uczyc

3 Replies to “Jak uczyć się angielskiego i hiszpańskiego nie płacąc za lekcje?”

 1. simple.dancer says: Odpowiedz

  Słuszne rady, ze wszystkimi się zgadzam 🙂 mam to szczęście, że w pracy komunikujemy się także po angielsku a moja serdeczna przyjaciółka jest Francuzką, więc zawsze rozmawiamy po angielsku (mój francuski leży i kwiczy pomimo nauki w szkole, sto lat temu). Dla mnie najlepszą lekcją jest oglądanie filmów i seriali z angielskimi napisami, bez lektora oczywiście 🙂 pozdrawiam!

 2. Dziękuję za podanie miejsc w sieci, z których można korzystać, ucząc się języka. Dzięki Tobie sama już tego nie muszę szukać.

  1. Kariera na Szpilkach says: Odpowiedz

   Proszę bardzo 🙂 Kariera na Szpilkach zawsze wspiera w rozwoju zawodowym swoje czytelniczki i czytelników 🙂

Dodaj komentarz