Jakich języków warto się uczyć?

Jakich języków warto się uczyć

Języków obcych uczymy się po to, by móc nawiązywać relacje i kontakty z obcokrajowcami, te zawodowe jak i prywatne, po to aby pewnie czuć się na wakacjach za granicą, aby zdobyć lepszą pracę w międzynarodowej firmie lub zinternacjonalizować własny biznes. Powodów może być wiele. Jednak mimo wszystko warto uczyć się języków, szczególnie tych, które będą dla nas użyteczne.

Najpowszechniejszym językiem na świecie jest z pewnością angielski. Uczą się go dzieci w szkołach podstawowych, na całym świecie. Spoglądając na oferty pracy z pewnością zauważymy duże zapotrzebowanie na ten język. Według serwisu pracuj.pl blisko połowa ofert pracy zawiera wymóg znajomości angielskiego. Ponadto, w tym języku dogadamy się z pewnością też w wielu krajach, gdzie angielski nie jest urzędowym.

Kolejnym językiem, którym posługuje się druga największa grupa ludzi na świecie to mandaryński, używany głównie w Chinach. Jego odmiana spotykana jest również na Tajwanie i w Singapurze. Chiny (ChRL) to kraj będący jednym z największych eksporterów na świecie i jeden z głównych importerów dla naszego kraju, dlatego warto znać język tak dużego partnera handlowego. Wśród języków pozaeuropejskich, najczęściej używanymi są również hindi i arabski. Choć w Indiach, gdzie najwięcej ludzi posługuje się językiem hindi, można z łatwością dogadać się po angielsku.

Mieszkając i pracując w Polsce lub poszukując tu  pracy, warto znać również język niemiecki. Ze względu na dużą wymianę handlową Polski z Niemcami oraz wiele niemieckich firm działających w Polsce, w ogłoszeniach o pracę, ten język pojawia się często. Według serwisu pracuj.pl niemiecki znajduje się na drugim miejscu, tuż za angielskim wśród najbardziej pożądanych języków przez pracodawców w Polsce.

Kolejny język, który warto znać to francuski. Poza Francją używany jest w Belgii, w części Szwajcarii, w kilku prowincjach Kanady oraz niektórych regionach Afryki czy Azji. Przydatnym językiem na rynku pracy może być także hiszpański, który używany jest nie tylko w Hiszpanii, ale również w większości państw Ameryki południowej i środkowej.

Najkorzystniej jest znać dwa języki obce. Z pewnością wymieniłabym na pierwszym miejscu angielski jako podstawowy, bez którego nie wyobrażam sobie istnienia w internecie, czy nawet startu w rekrutacjach. Bez znajomości tego języka znacznie ograniczamy sobie możliwości pracy i rozwoju.

2 Replies to “Jakich języków warto się uczyć?”

  1. Ja uczę się języka duńskiego. Wymowa jest baaardzo trudna, ale pochodzi z rodziny języków zachodnio-germańskich, więc nie jest tak źle. Na pewno jest prostszy niż mandaryński… Tak mi się przynajmniej wydaje 🙂

  2. Popieram, że w dzisiejszych czasach bez języka obcego ani rusz. Pracuję w branży HR i wiem, jak często poszukiwani są językowcy. Szczególnie właśnie z j.niemieckim i francuskim.

Dodaj komentarz