Jak dobrze prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

business woman

Na przestrzeni wielu lat i różnych doświadczeń, głównie tych zawodowych, mogę przyznać, że z pewnością pierwsze wrażenie jakie robimy, na naszych odbiorcach ma decydujące znaczenie w budowaniu z nimi relacji. W skład tak zwanego pierwszego wrażenia wchodzi nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również odpowiednie zachowanie się, kultura, uprzejmość, czy tzw. etykieta biznesowa. 

Mając kiedyś okazję przyglądania się rozmowom rekrutacyjnym, mogłam zaobserwować różnych ludzi, starających się o pracę. Pewnego razu na rozmowę kwalifikacyjną, przyszła młoda kobieta, w wieku mniej więcej pomiędzy 18 a 24 lata. Podczas rozmowy rekrutacyjnej siedziała na krześle jakoś niechlujnie jakby była w pubie na piwie, ręce trzymała w kieszeniach od kurtki przez cały czas prowadzenia rozmowy, do tego miała niechlujny, sportowy ubiór. Sposób w jaki się zaprezentowała miał decydujący wpływ na wybór innego kandydata, cechującego się większą kulturą osobistą.

Pamiętajmy, że rakruterzy oceniają pracownika bardzo szybko, oprócz oczywiście kompetencji i doświadczenia, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Starając się o pracę biurową, a tym bardziej na stanowisko kierownicze, warto trzymać się kilku zasad, które poprawią nasz wizerunek podczas rozmowy. Przygotowanie merytoryczne jest oczywiście jedną z najistotniejszych rzeczy. Natomiast jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to najważniejsze są uśmiech, pewna siebie postawa oraz odpowiedni strój. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na drogi garnitur, szyty na miarę, u najlepszego krawca, nie o to tu chodzi. Wystarczy dostosować się do kilku prostych zasad.

Dobór kobiecego stroju

Przede wszystkim ubiór powinien być schludny, niesportowy, a elegancki oraz niewyzywający.
Buty powinny zakrywać palce i pięty.

Koszula może być biała, klasyczna lub inny dowolny kolor lecz nie rażący np. pomarańcz czy ostry różowy. Koszula bądź bluzka nie powinna odsłaniać ramion, ani brzucha oraz mieć głębokiego dekoltu, eksponującego nasz goły biust.

Spódnica, nie krótsza niż do kolana lub spodnie, ale długie. Jak najbardziej można ubrać sukienkę, w stonowanych kolorach, zakrywającą ramiona, bez dużego dekoltu i nie krótszą niż do kolan, a do tego rajstopy.

Marynarka zakrywająca łokcie, dopasowana do sylwetki oraz kolorystycznie do pozostałych części ubrania. Wyzywający ubiór może spowodować, że nie będziemy traktowane poważnie. Tak na marginesie, odwiedzając kiedyś pewną firmę widziałam sekretarkę, która ubrana była w kusą spódniczkę, ledwo zakrywającą jej pośladki, do tego sandały na wysokiej szpilce, a bluzka była skrawkiem cienkiego materiału ledwo zakrywająca biust tej Pani, a całość wykończona była mocnym makijażem. Byłam w szoku, że pozwolili tej pół nagiej kobiecie wykonywać pracę, w biurze firmy zajmującej się sprzedażą oprogramowania dla biznesu. Cóż, różne są standardy w firmach, jednak niezależnie od tzw. dress code jaki panuje w danej organizacji, na rozmowę kwalifikacyjną zdecydowanie wypada ubrać się stosownie, zachowując tym samym profesjonalizm.

Makijaż, na rozmowę o pracę nie powinien być mocny. Paznokcie w kolorach neutralnych, nie rażących, chyba że staramy się o stanowisko manikiurzystki, wtedy jak najbardziej można wykazać się dowolną twórczością na paznokciach 🙂 Nie należy również przesadzać z ilością biżuterii i dodatków.

Przed doborem stroju warto wziąć pod uwagę to, do jakiej firmy oraz na jakie dokładnie stanowisko aplikujemy, jeżeli jest ono związane z obsługą klienta, niezależnie od branży, czy instytucji ubiór powinien być bardzo formalny. Natomiast, gdy staramy się o pracę, w której nie będziemy mieć kontaktu z klientami, wtedy można zastosować mniej formalny strój oraz kolory inne niż biel, czerń, szary, czy granat. Jednak warto pamiętać, aby nie razić w oczy ostrymi barwami, trzymając się stonowanych odcieni.

szary-lub-czarny

granat

 

 

 

Dla Panów

Garnitur sprawdzi się z pewnością w większości przypadków, w kolorze niekoniecznie czarnym. Idąc na rozmowę o pracę, która nie będzie wymagała kontaktu z klientami można odpuścić krawat oraz dobrać koszulę w innym kolorze niż biały. Kandydując na stanowisko jako pracownik fizyczny można nawet zrezygnować z garnituru, zachowując nadal formalny wygląd, czyli koszula z długim rękawem w stonowanych kolorach oraz spodnie w jednolitym kolorze bez wzorów, w żadnym wypadku jeansy, do tego eleganckie obuwie.

suit-businessman

2 Replies to “Jak dobrze prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?”

  1. Bardzo przydatny artykuł, podoba mi się. Niestety nie każdy zna taki dresscode.

  2. Nie długo będę się starać o pracę w Irlandii i chociaż te zasady są nie są dla mnie niczym nowym i tak będę się bardzo stresować przed samą rozmową kwalifikacyjną, więc dobrze było sobie przypomnieć kilka zasad 😉

Dodaj komentarz