Negocjacje wynagrodzenia – kiedy i jak skutecznie to zrobić?

Negocjacje

W tym temacie, podzielę się moimi przemyśleniami, na temat negocjowania wyższego wynagrodzenia za pracę. Postanowiłam rozpatrzyć sytuację negocjowania wynagrodzenia, gdy pracujemy w danej firmie dłuższy czas, nabraliśmy już doświadczenia, nasze obowiązki zwiększyły się i zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy lepiej zarabiać.

Firma to biznes, w którym liczą się zyski jakie wypracowuje cała organizacja, jak również każdy pracownik z osobna. Na niektórych stanowiskach można dokładnie obliczyć, ile wart jest pracownik np. na stanowisku sprzedawcy, ale np. pracownik administracyjny jest trudniejszy do wyceny. Dlatego na niektórych stanowiskach wydajność pracy może być mierzona liczbą zadań i ich jakością, w danym czasie. Wynagrodzenie zależne jest też od wielkości firmy, branży oraz od polityki płacowej stosowanej, w danym przedsiębiorstwie.

Z jednej strony pracodawca chce ugrać dla siebie jak najwięcej, czyli „kupić” pracownika, po jak najniższej cenie, aby zyskać jak najlepszy zasób osobowy, po jak najniższych kosztach, w celu zwiększania zysków w firmie. Z drugiej strony pracownik powinien negocjować warunki dla siebie, znając swoją wartość. Sytuacja jednak może być też taka, że wynagrodzenie jest sztywne z różnych względów np. w danym dziale firmy każdy zarabia tyle samo i pracodawca nie może zapłacić jednej osobie więcej lub mniej, aby nikogo nie dyskryminować. Jeśli płaca nie podlega dyskusji to trudno, albo się na to godzimy albo nie, ale warto zorientować się czy w ogóle jest szansa na podwyżkę. Jeżeli w całym dziale jest grupa ludzi, która również zamierza negocjować wynagrodzenie tym lepiej. Warto wtedy porozmawiać z współpracownikami, aby zbudować wspólny front w negocjacjach lub dowiedzieć się czy może ktoś przed nami rozmawiał o zmianie wynagrodzenia i mógłby podzielić się szczegółami przebiegu takiej rozmowy.

Negocjacje wyglądają zupełnie inaczej, w sytuacji, gdy mamy swojego przedstawiciela np. związek zawodowy, który dba o nasze interesy, ale tej sytuacji nie będę rozpatrywać, bo to dla mnie abstrakcyjny świat. Związki zawodowe są głównie w przedsiębiorstwach państwowych, z którymi nie miałam do czynienia.

Występując w roli pracownika powinieneś poczuć się jak prezes własnej firmy, którą reprezentujesz,
a usługi jakie świadczysz to twoje umiejętności. Z takim podejściem od razu będzie łatwiej.

Co chcesz negocjować?

Zmianę warunków zatrudnienia np. zmianę umowy cywilnej na umowę o pracę lub na odwrót, elastyczne godziny pracy, podwyżkę pensji lub zmianę sposobu premiowania? Przemyśl dokładnie, co będzie przedmiotem negocjacji, jeśli będzie to podwyżka wynagrodzenia, zastanów się, o jaką dokładnie kwotę chcesz powalczyć i zwiększ ją o 10 – 15% aby mieć pole do negocjacji.

Zastanów się, dlaczego taka, a nie inna kwota będzie odpowiednia. Wyceń swoją pracę, przeprowadzając uprzednio następującą analizę.

  • Dowiedz się ile zarabiają ludzie w tej samej branży, na takich samych lub bardzo podobnych stanowiskach, w tym samym mieście.
  • Dowiedz się ile zarabiają pracownicy, na równoległych stanowiskach, u twojego pracodawcy (o ile to możliwe, bo kwoty mogą być tajne). Jeżeli w twojej firmie są osoby, które wykonują tę samą pracę co ty, na tym samym stanowisku, a jakość ich pracy, czy efekty nie są gorsze od twoich, a mimo tego zarabiasz mniej, to znaczy, że Cię dyskryminują! Porozmawiaj z pracodawcą o tym, przedstaw sytuację, dowiedz się najpierw dlaczego tak jest.
  • Przemyśl ile dajesz swojej firmie, czy pracujesz na 100%, 200%, a może ledwo 90%. Jeśli dajesz z siebie wszystko możesz czuć się pewnie.
  • Jeżeli jesteś w stanie udowodnić, że Twoja praca jest warta więcej, to zrób to. Jeżeli jesteś sprzedawcą, przygotuj raport przychodów jakie przyniosłeś firmie, pozyskanych klientów, w danym czasie itp. Przedstaw jakie zyski ma firma dzięki Tobie, jeśli są pokaźne, a tendencja jest wzrostowa tym bardziej negocjuj. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy mierniki efektywności będą inne.

Starając się o podwyżkę, nie podawaj takich argumentów typu: mam kredyt do spłacenia, muszę pożyczyć kasę kuzynowi, bo buduje dom itp. Nie negocjuj na piękne oczy, bo w biznesie liczą się wyniki, a co za tym idzie korzyści i zyski dla firmy.

Podejdź do tematu jak najbardziej delikatnie i na spokojnie. Umów się na rozmowę z szefem, w dogodnym dla niego i dla Ciebie terminie. Obserwuj zachowanie szefa, przeanalizuj jego charakter, rozpoznaj sposób prowadzenia rozmów, gdyż podejmując grę strategiczną należy dokładnie rozpracować przeciwnika. Upewnij się, że szef ma dobry dzień, bo jeśli krótko przed rozmową coś go rozwścieczyło może to wpłynąć na jego decyzje i sposób prowadzenia rozmowy, wtedy lepiej delikatnie zasugerować inny termin rozmowy, upewnić się czy na pewno możemy porozmawiać teraz, czy może lepiej odłożyć to na inny dzień.

Odpowiednie momenty do negocjacji wynagrodzenia

  • Kończąca się umowa z pracodawcą, może być okazją do zaproponowania rozmowy o dalszych warunkach współpracy.
  • Zwiększenie obowiązków na danym stanowisku może być powodem do ubiegania się o podwyżkę. Warto zapytać czy dane obowiązki są stałe, czy tymczasowe, czy są uwzględnione w obowiązkach określonych w umowie, na danym stanowisku.
  • Początek współpracy z daną firmą. Podanie widełek na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeżeli znamy swoją wartość na rynku pracy i wiemy, że nie mamy problemu ze znalezieniem zatrudnienia, zdobyliśmy już doświadczenie i jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, tym lepiej. Możemy wtedy spokojnie ubiegać się o godziwe wynagrodzenie, adekwatne do zakresu obowiązków i naszych osiągnięć zawodowych (doświadczenia, kwalifikacji, wydajności pracy i umiejętności).

Odpowiednich momentów na negocjacje nt. zmiany warunków umowy może być bardzo wiele. Jednak najważniejsze jest obserwowanie tego, co dzieje się w firmie i analizowanie sytuacji, aby podjąć rozmowę, w odpowiednim momencie.

Dodaj komentarz