Analiza pracownika przez pracodawcę

Pracodawcy często chcą wiedzieć więcej niż powinni. Zdarza się, że zadają nieodpowiednie pytania swoim pracownikom, stawiają ich w trudniej sytuacji lub zaczynają opowiadać o czymś, o czym nie powinni, aby zachęcić do wyrażenia swojej opinii na dany temat. Są pewne tematy, które nie powinny być poruszane w relacjach służbowych, chyba że Twoim pracodawcą jest ktoś bliski z rodziny lub przyjaciel, którego znasz od lat i spotykacie się prywatnie, ale nawet wtedy w godzinach pracy powinno się zachować profesjonalizm, chociażby ze względu na komfort innych osób w firmie.

people-coffee-notes-tea

W relacjach służbowych, nie warto jest wdawać się dyskusje na tematy polityczne, religijne, światopoglądowe, czy odpowiadać na pytania dotyczące planów rodzinnych, związków itp.

Przykład z życia wzięty

Pewnego razu, na spotkaniu służbowym w firmie Ola słuchając charyzmatycznego szefa, który nie lubił dopuszczać zbyt często kogokolwiek do głosu zszedł z tematu jaki był omawiany, na temat polityczny opowiadając jakie on ma poglądy, a jakie poglądy mają pracownicy firmy, na jaką partię głosują itp. Ola poczuła się bardzo niekomfortowo, odbierając to jako prowokację do wyrażenia swojej opinii na tematy polityczne. Szef był osobą inteligentną, krytyczną oraz doskonałym strategiem i lubił czasem sprowokować, aby wywołać określoną reakcję, czy osiągnąć swój zamierzony cel. Jednak Ola postanowiła milczeć, zaskoczona zmianą tematu, nie wiedziała co powiedzieć, chociaż z tego co mówił szef wynikało, że mają zbliżone poglądy, jednak nie mogła być pewna tego, czy tak jest naprawdę, poza tym jej stałą zasadą było zachowanie profesjonalizmu niezależnie od sytuacji, więc nie dała się wciągnąć w dyskusję. Pozostał dyskomfort i niesmak.

To jest tylko jeden z wielu przykładów z życia wziętych. Pracodawcy stosują różne metody, aby zbadać dogłębnie profil pracownika, aby poznać go lepiej, a w szczególności wtedy, gdy jest to kobieta, przynajmniej takie odnoszę wrażenie. A dlaczego takie wrażenie odnoszę? Między innymi dlatego, że spotkałam się wielokrotnie z sytuacją jawnego i ukrytego dyskryminowania kobiet, a nawet byłam świadkiem mobbingu, przez mężczyznę wobec kobiety. Sytuacja kobiet na rynku pracy jest niestety gorsza niż mężczyzn, potwierdzają to statystyki, ale na tę kwestię przeznaczę osobny post.

Moja osobista rada to NIE BAĆ SIĘ, nie bać się zwrócić uwagę szefowi, że zadaje niestosowne pytania, że zbaczamy z tematu rozmowy itp. Przede wszystkim trzeba bronić swojej godności, prywatności i praw! Nie dajmy się sprowokować!

Następny wpis ➡️

Dodaj komentarz